W dniach 10-13 września po raz 40. odbyły się Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA w Poznaniu. Nasza firma była partnerem strategicznym wydarzenia, które co roku gromadzi światowe marki, liderów rynku i firmy stawiające na innowacyjność. Dla uczestników przygotowaliśmy atrakcyjne gift packi zawierające m.in. nasz katalog akcesoriów meblowych i gadżety. Byliśmy widoczni na banerach i obecni w Biuletynie MEBLE NEWS dystrybuowanym podczas targów. Ponadto marka Hogert Technik wsparła konkurs dla utalentowanych uczestników „Wyczarowane z drewna”. Coroczny konkurs odbywa się podczas poznańskich targów i cieszy się dużym zainteresowaniem.
Podsumowanie IX Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego
Targi DREMA to okazja do przyjrzenia się perspektywom w branży meblarskiej, o których dyskutowano podczas Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego „Polskie meble – konkurencyjna Polska”. Wydarzenie, które odbyło się 11 września już po raz 9., dostarczyło odpowiedzi na wiele pytań i było cenną platformą wymiany doświadczeń. Głównym tematem kongresu był rynek surowca drzewnego, ponieważ dzisiaj to właśnie problemy z drewnem spędzają sen z powiek polskim przedsiębiorcom.
W tym roku do Poznania przybyli przedstawiciele nie tylko meblarstwa, ale całej branży drzewnejw tym tartacznej, sklejkowej, płytowej, stolarki budowlanej, papierniczej, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń, a także Lasów Państwowych. Jak się okazuje tylko wspólne działania dają szanse na poprawę funkcjonowania, a w efekcie konkurencyjności polskiej branży drzewno-meblarskiej.
Czym żyje dziś branża?
– Branża drzewna ma perspektywy, ale ma również wyzwania – tymi słowami rozpoczął Kongres Jarosław Michniuk, członek Rady Izby i CEO Paged. – Na świecie konkurencja się rozwija, a nasze tempo rozwoju spada. O ile rozwój innych krajów jest niezależny od państwa polskiego i musimy przyjąć go z pokorą, o tyle mamy wpływ na inne obszary. Z pewnością dotyczy to pozyskania naszego głównego surowca, czyli drewna. Przez ostatnie trzy lata ceny surowca drzewnego w Polsce były najwyższe w Europie, co mówię z pełną odpowiedzialnością w obecności przedstawicieli Lasów Państwowych.
W obliczu tych wyzwań trudno o optymizm. Tym bardziej, że analitycy od dłuższego czasu alarmują o pogarszających się wynikach przemysłu meblarskiego i drzewnego. Czy można liczyć na poprawę sytuacji w najbliższym czasie? Próbę odpowiedzi na to pytanie podjął Tomasz Wiktorski z B+R Studio, który przedstawił kilka istotnych faktów. Najważniejszy z nich to wyraźny trend spadkowy, który odnotowywany jest od dwóch lat. Jak wskazuje ekspert z B+R Studio przyszłość będzie w dużej mierze zależeć od rynku drewna. – Potrzebujemy stabilności i konkurencyjnych warunków funkcjonowania. Apeluję do rządu – oczekujemy konkurencymych kosztów energii, dostępu do surowców, mądrej gospodarki leśnej i polityki imigracyjnej. Sektor drzewno-meblarski ma mnóstwo wyzwań i oczekuje przyjaznych przepisów, a nie kłód pod nogi – zwraca uwagę Tomasz Wiktorski.
Wobec tych wszystkich problemów branży pojawił się pozytywny element, mianowicie powrót do certyfikacji gospodarki leśnej. Korzyści z certyfikacji są ogromne i wykraczają daleko poza sferę ekologii. Podczas wszystkich paneli dyskusyjnych przedkładano problem wizerunku branży drzewnej, który w ostatnich miesiącach został nieco nadszarpnięty. Remedium na to jest edukacja społeczeństwa oraz rzetelny i spójny przekaz całej branży.
Ogólnopolski Kongres Meblarski jest organizowany co roku przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli, przy wsparciu Grupy MTP, targów DREMA i firmy Promedia Jerzy Osika.